Plasma RI

Urządzenie PLASMA RI wykorzystuje zjawisko plazmy, nazywanej (obok gazu, cieczy i stałej materii) czwartym stanem skupienia. Stanowi ono najnowsze osiągnięcie w dermatologii estetycznej i chirurgii plastycznej. JEST TO NAJNOWOCZEŚNIEJSZA nieinwazyjna metoda leczenia opadających powiek. W precyzyjny i bezpieczny sposób koryguje nadmiar skóry, ściąga naskórek i pobudza procesy regeneracji w skórze właściwej i dlatego jest alternatywą dla tradycyjnych metod chirurgii plastycznej ze względu na znakomite efekty estetyczne jak i ze względu na komfort pacjenta podczas zabiegu i podczas procesu gojenia.

Wskazaniem do blefaroplastyki powiek górnych jest nadmiar skóry, który jest nie tylko defektem estetycznym, lecz czasem znacznie ogranicza pole widzenia, przeszkadzając w codziennym funkcjonowaniu, natomiast wskazaniem do zabiegu z użyciem plazmy w przypadku powiek dolnych jest nadmiar skóry prowadzący do powstawania zmarszczek i opadających fałdów pod oczami, oraz ,,worki” i nabrzęknięte poduszeczki wypełnione tłuszczem.

Efektem zabiegu jest redukcja naskórka i obkurczenie skóry w miejscu działania plazmy, co skutkuje uniesieniem powiek i efektem „otwarcia oka”, zniwelowaniem “worków” pod oczami i zmarszczek w tejże okolicy.

Zastosowania Plasma RI:

 • lifting okolicy oczu (nieinwazyjna blefaroplastyka powiek górnych, dolnych)
 • lifting dolnej części twarzy
 • leczenie utrwalonych, głębokich zmarszczek w okolicy oka „kurze łapki” i ust tzw. zmarszczki palacza, zmarszczki pionowe uszu, poprzecznych szyi
 • usuwanie plam soczewicowatych, ostudy i opornych przebarwień
 • usuwanie zmian skórnych (angioma, brodawki płaskie, brodawki łojotokowe, włókniaki, rogowacenie słoneczne, kurzajki, kępki żółte)
 • leczenie blizn i rozstępów

Pierwsze efekty widzimy już w trakcie zabiegu

Zabieg jest stosunkowo krótki, trwa około 15- 20 min, oczywiście po uprzednim znieczuleniu skóry kremem z lignocainą. Na drugi dzień można zaobserwować niewielki obrzęk powiek, a w miejscu poddanym działaniu plazmy twarzą się niewielkie brązowe strupki. Muszą one odpaść samoistnie, co trwa zwykle 4-7 dni (oczywiście można je zamaskować makijażem). Przez 6 tygodni po zabiegu nie należy wystawiać skóry na ekspozycję słoneczną i należy obszar poddany zabiegowi chronić kremem z filtrem 50 SPF. Efekt jest natychmiastowy – widoczny już w trakcie zabiegu i z każdym kolejnym dniem się pogłębia.

Przeciwwskazania:

 • świeżo opalona skóra
 • kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią
 • aktywne procesy zapalne i infekcyjne
 • osoby cierpiące na schorzenia skóry
 • choroby autoimmunologiczne
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • implanty metalowe w pobliżu miejsca przeprowadzenia zabiegu
 • pacjenci leczeni lekami przeciwzakrzepowymi
 • nowotwory złośliwe (czerniak, rak skóry)

W przeciwieństwie do innych technik zastosowania w urządzeniu plazma nie powoduje stanu zapalnego otaczających tkanek. Plasma RI nie wyłącza pacjentów z codziennych aktywności – makijaż wystarczy, aby w czasie 5 dniowego czasu gojenia zakryć miejsca poddane zabiegowi.Zabieg jest bardzo bezpieczny, gdyż urządzenie nie dotyka powierzchni skóry i nie powoduje przepływu prądu przez ciało pacjenta w trakcie zabiegu oraz jednocześnie bardzo precyzyjny – plazma działa punktowo, dokładnie w leczonym miejscu, bez ingerencji w zdrowe tkanki i bez naruszania głębszych warstw skóry. Dzięki temu mamy pewność, że nie wystąpią takie powikłania jak krwawienie, martwica, czy uszkodzenie sąsiadujących tkanek.

Technika ta jest nazywana „nieablacyjną”, ponieważ jest przeprowadzana bez usuwania nadmiaru skóry, bez przerywania ciągłości skóry właściwej i bez usuwania nadmiaru tłuszczu. Niezwykle ważnym elementem każdej terapii z użyciem źródła energii jest aspekt bezpieczeństwa takiej terapii. W przypadku Plasma RI najbardziej istotnym elementem stało się opracowanie takiego źródła energii, powodujące powstanie plazmy, aby prąd nie przepływał ani przez osobę wykonującą zabieg ani przez pacjenta poddawanego zabiegowi. Kluczem jest tu działanie specyficznymi częstotliwościami prądu dla wywołania plazmy. W tym przypadku procedura zabiegowa polega na działaniu jak klatka Faradaya, co uniemożliwia przepływ prądu z generatora. Jest to niezwykle ważny krok w rozwoju tego typu technologii i stanowi ważny aspekt bezpieczeństwa terapii u pacjentów, którzy nie mogą być poddani zabiegom z zastosowaniem urządzeń powodujących przepływ prądu w głąb ich ciała. Ma to również znaczenie w operowaniu tego typu urządzeniem w okolicy oka głównie ze względu na możliwość uszkodzenia nerwów.

Procedura polega na wykonaniu niewielkich punktów sublimacji (odparowania naskórka) na powierzchni skóry poprzez łuk plazmy generowanej przez urządzenie. Każdy punkt sublimacji powinien być w odległości ok. 0,5 mm, jeden od drugiego, pozwalając zachować odpowiednia plastyczność w ruchu powiek aż do zakończenia procedury. Każdy z tych uzyskanych punktów powoduje odparowanie powierzchownych korneocytów bez uszkadzania warstwy podstawowej skóry właściwej, bez krwawienia i co najważniejsze, bez uszkodzenia i nekrozy otaczających tkanek.